سیاهی رفتن چشم
سیاهی رفتن چشم

علت سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن چیست؟

یکی از حالات ناخوشایندی که بسیاری از افراد از آن شکایت می‌کنند سیاهی رفتن چشم پس از بلند شدن است. سرگیجه و سیاهی رفتن چشم می‌تواند برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد. این نوع سرگیجه می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد؛ اما با در نظر گرفتن گزارش‌ها و تحقیقات جدیدی که انجام شده است، سیاهی رفتن چشم نشان دهنده وجود مشکل در سلامتی بدن بوده و به عنوان یک زنگ هشدار عمل می‌کند، به همین دلیل نیاز است تا علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن را بیابید.

دلایل سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

سیاهی رفتن چشم و سرگیجه برای بسیاری از افراد نگران‌کننده است، به همین دلیل معمولاً به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان سرگیجه هستند. علت سیاهی رفتن چشم و سرگیجه دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کم خونی، و افت قند خون اشاره کرد.

نقش اضطراب و استرس در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

امکان به وجود آمدن حمله اضطراب در زمان‌هایی که دچار استرس هستید، افزایش پیدا می‌کند در این زمان میزان سطح آدرنالین خون بالا رفته و در نتیجه آن علائمی مثل سیاهی رفتن چشم و سرگیجه پدیدار خواهد شد. در صورتی که در طول روز استرس و اضطراب زیادی را متحمل می‌شوید نیاز است در وهله اول اقدام به مدیریت اضطراب کنید. با کم شدن و کاهش استرس میزان سیاهی رفتن چشم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. انجام برخی از تمرینات تنفسی و همچنین فعالیت‌هایی برای کاهش استرس نیز می‌تواند در بهبود سرگیجه و سیاهی رفتن چشم مؤثر باشد.

کاهش قند خون

افت و کاهش قند خون نیز یکی از دلایل بسیار مهم تاری دید و سیاهی رفتن چشم است، در صورتی که میزان قند خون شما کاهش پیدا کند دچار این اختلال خواهید شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خستگی و سیاهی رفتن چشم و تاری دید اشاره کرد. با استفاده از مواد غذایی مغذی در میان وعده می‌توانید این مشکل را برطرف کنید و با تنظیم قند خون خود مانع از به وجود آمدن سرگیجه و سیاهی رفتن چشم شوید.

سرگیجه و مشکلات مربوط به گوش

پیشنهاد می‌شود تا برای رفع مشکل سرگیجه اقدام به تست سرگیجه و درمان آن کنید. در برخی از مواقع مشکلات مربوط به گوش داخلی، می‌تواند باعث به وجود آمدن سرگیجه در فرد شود. اختلالات وستیبولار باعث عدم تعادل در بدن شده و مسائل و مشکلاتی را نظیر سرگیجه و تاری دید به وجود می‌آورد. برای انجام تست های سرگیجه و تعادل می توانید به کلینیک سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد مراجعه کنید.

کاهش فشار خون

زمانی که فرد دچار کاهش فشار خون می‌شود علائمی مانند: سرگیجه ناگهانی و سیاهی رفتن چشم را تجربه خواهد کرد. کاهش افت فشار خون یکی از مهم‌ترین دلایل سیاهی رفتن چشم است. در صورتی که دچار افت فشار خون هستید باید به صورت مرتب اقدام به کنترل فشار خود کنید و از مواد مغذی برای کنترل فشار خون استفاده نمایید.

کمبود آهن

از علت‌های بسیار مهم در سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن کمبود آهن در فرد است. کم خونی و فقر آهن یکی از علت‌های بارز مهم تاری دید به شمار می‌آید. زمانی که فرد دچار کم خونی است به دلیل کاهش گلبول‌های قرمز سالم خون امکان اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین زمانی که فرد بیمار از فقر آهن رنج می‌برد علائمی مانند تاری دید و سرگیجه را خواهد داشت. برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد می‌شود تا از غذا‌های خونساز استفاده کنید. همچنین از طریق انجام آزمایش خون همواره از میزان آهن خون خود اطلاع داشته باشید.

سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن

کاهش میزان آب در بدن

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث وجود آمدن سرگیجه سیاهی رفتن چشم می‌شود، کاهش میزان آب در بدن است. زمانی که بدن شما دچار کم آبی می‌شود میزان فشار خون نیز کاهش پیدا می‌کند؛ این موضوع ممکن است عوارضی را مانند تاری دید و سرگیجه و همچنین سردرد به دنبال داشته باشد.
در واقع این علائم به علت عدم دریافت اکسیژن کافی به واسطه مغز است به همین دلیل کم آبی علائمی مانند سیاهی رفتن چشم و انقباضات ارادی عضلانی را در بر دارد. در صورتی که در طول شبانه روز میزان کمی آب مصرف می‌کنید پیشنهاد می‌شود تا در برنامه غذایی و رژیم خود میزان بیشتری از آب را قرار دهید.

عوارض برخی از دارو‌ها در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

مصرف برخی از دارو‌ها نیز باعث به وجود آمدن این اختلال در فرد می‌شود. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات و بیماری‌هایی که دارند به اجبار اقدام به مصرف برخی از دارو‌ها می‌کنند. این دارو‌ها عوارضی مانند تاری دید و سرگیجه را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در صورت داشتن سرگیجه و تاری دید حتماً پیش از مصرف از عوارض دارو‌های خود اطلاع داشته باشید.

استراحت طولانی باعث تاری دید سرگیجه پس از بلند شدن می‌شود

یکی از موارد بسیار مهم دیگری که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند این است که استراحت و بی‌حرکت ماندن طولانی در رختخواب نیز باعث به وجود آمدن اختلال سیاهی رفتن چشم و سرگیجه در فرد خواهد شد. زمانی که شما برای مدت زیادی تحرک ندارید، پس از بلند شدن احساس تاری دید و سرگیجه خواهید داشت. برای جلوگیری از این حالت ناخوشایند پیشنهاد می‌شود تا از بی‌تحرکی برای مدت زیاد پرهیز کنید.

نقش آب و هوای گرم در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

یکی دیگر از علت‌های بسیار مهمی که باعث سیاهی رفتن چشم می‌شود، گرمازدگی و گرمای شدید است به همین دلیل اغلب افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند، دچار این اختلال می‌شوند. برای جلوگیری از این حالت پیشنهاد می‌شود تا از نوشیدنی‌های خنک استفاده کنید. در فصل بهار با گرم شدن هوا ممکن است عروق ی مقدار اتساع پیدا کنند و زمانی طول بکشد تا بدن بعد از گذراندن چندماه فصل سرد با این شرایط وفق پیدا کند در نتیجه سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن شایع تر است.

برای درمان سیاهی رفتن چشم می‌توانید با مصرف زیاد مایعات و سبزیجات میزان آب بدن را بالا ببرید، همچنین استفاده از نوشیدنی‌هایی مثل آب نارگیل و چای جنسینگ به همراه مقداری عسل نیز برای تنظیم فشار خون و درمان سیاهی رفتن چشم بسیار مؤثر خواهد بود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سرگیجه و سیاهی رفتن چشم به‌طور مداوم تکرار شود و همچنین طولانی‌مدت باشد، باید به پزشک مراجعه نمایید. البته در صورتی این عارضه به هنگام بلند شدن با علائم زیر همراه بود، می‌بایست در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 • تاری دید
 • اختلال در دید
 • گزگز اندام‌ها
 • خواب‌رفتگی اندام‌ها
 • ناتوانی در حرکت
 • مشکلات تکلمی
 • حالت تهو
 • تب شدید
 • سردرد
 • سردرد شدید
 • بی‌حسی در صورت یا اندام‌ها
 • درد قفسه سینه
 • احساس صدای زنگ در گوش
 • از دست دادن شنوایی

درمان سیاهی رفتن چشم

درمان سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن و سرگیجه به علت‌های مختلفی بستگی دارد. از درمان‌های سیاهی رفتن چشم می‌توان به مطالب زیر اشاره کرد.

 • هیدراته ماندن برای جلوگیری از سیاهی رفتن چشم بسیار تاثیرگذار است. کم‌ آبی باعث می‌شود فشارخون کاهش یابد که در نهایت سیاهی رفتن چشم را به همراه دارد؛ اما با نوشیدن آب به‌ویژه در فصول گرم و همچنین در حین ورزش کردن، فشارخون شما تنظیم خواهد شد.
 • به هنگام برخاستن به آرامی بلند شوید تا فشارخون به‌طور ناگهانی تغییر نکند و بدن شما با موقیعت جدید سازگار شود.
 • استفاده از جوراب‌های فشرده از تجمع خون در پاها جلوگیری می‌کند و باعث بهبود جریان خون نیز می‌شود. در نتیجه این جوراب‌ها افت فشارخون ارتواستاتیک را مدیریت می‌کنند.
 • سعی کنید در رژیم غذایی خود مایعات و مصرف نمک را رعایت نمایید. این کار فشارخون شما را تنظیم می‌کند و همچنین باعث درمان سیاهی رفتن چشم نیز می‌شود.
 • گاهی اوقات پزشکان برای درمان سیاهی چشم و تنظیم فشارخون داروهایی تجویز می‌کنند.
 • فشارخون خود را به‌طور مرتب چک نمایید.
 • با سرعت زیاد از ارتفاعات بالا نروید.
 • به مدت طولانی و بدون حرکت در حالت ایستاده قرار نگیرید.
 • از حمام و سونا داغ و همچنین انجام ورزش‌های شدید دوری کنید.
 • در مصرف کافئین تعادل را رعایت نمایید.
 • از الکل تا حدامکان دوری کنید.
 • مایعات زیاد بنوشید.
 • به‌صورت کم و مداوم غذا بخورید تا فشارخون شما کاهش نیابد.
 • سر خود را روی بالش قرار داده و در حالی که در رختخواب هستید، به آرامی سرتان را بلند کنید.

درمان های طب سنتی

از جمله غذاهایی که برای انواع کم خونی  مفید است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 نخوداب مصرف روزانه، عصاره گوشت یا ماء اللحم شیربرنج همراه شیره انگور، شله زرد به عنوان برخی از وعده‌های صبحانه،  کباب چنجه گوسفندی هفته‌ای دو تا سه بار،  در صورت امکان مصرف روزانه حلوا بادام،  ۱۰ عدد بادام خیس خورده و پوست کنده را پودر کنید همراه دو عدد خرمای متوسط و بدون پوست روی حرارت قرار دهید و با کمی کره تف داده و به آن ۱ قاشق چایخوری دارچین اضافه کنید، اگر از گرمی زیاد این حلوا می‌ترسید، کمی آبلیمو به آن اضافه کنید. 

از مصرف جوانه حبوبات و غلات خصوصاً جوانه گندم (برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B) و جوانه ماش (برای #کم_خونی ناشی از فقر آهن) غافل نشوید. هوای سالم و پاک استشمام کنید:در طب ایرانی به غذاهای خون ساز، غذاهای دم ساز نیز گفته می‌شود؛ از جمله غذاهای دم ساز می‌توان «هوا» را نام برد؛ هر چه هوا از لطافت و پاکی بیشتری برخوردار باشد و به عبارتی اکسیژن بیشتری داشته باشد، خون لطیف‌تری تولید می‌کند و هوای آلوده (حاوی آلاینده‌ها) خون آلوده و ناپاک ایجاد میکند.

موارد زیر برای کمبود آهن به خصوص در خانم ها توصیه می شود:

 راهکارهای درمانی باقید فوریت ۱- چای سیاه خوردنش ممنوع ۲- گزنه روزی نصف استکان عرقش یا پودرش پنج گرم درتغذیه ۳- مویز و شربت چهارشیره ۴- اسفناج خوری ۵- عدس یا سویق عدس ۶- نخود خوری یا سبوس جوانه نخود بالاخصاز نوع سیاه ۷- حبوبات و لوبیا جات ۸- اگرمشکل گوارشی ندارن استفاده از جگر ۹- شیر شتر یا شیرگاو جوشیده غیر کارخانه ای روزی یک استکان ۱۰- شاتوت شرابی روزی چنددانه ۱۱- گوشت و تخم بلدرچین ۱۲- خورشت فسنجان ۱۳- زیتون سیاه ۱۴- خرمای سیاه ۱۵-دمنوش میوه نسترن به روش چای درعطاری ها موجوداست ۱۶-مغز بادام درختی به روش هریره یا خشکباری خورده شود و بالاخص پسته ۱۷- برگ زردآلو و یا قیسی به روش اب برگه روزی چنددانه ۱۸- سبوس جوانه ماش ۱۹- دال عدس یا عدس قرمز بسیار عالیست ۲۰- سبوس جوانه شبدر یا گیاهش درآش ریخته شود ۲۱- سبزی تره بالاخص از نوع کوهی درکنار هروعده غذایی ( درافطاریا سحری) مصرف شود ۲۲- سمنو روزی یک قاشق ۲۳-مصرف آلو جات بالاخص آفتاب دیده خشک ، خربزه ، ریواس ، انبه ، گلابی ، طالبی ، گل کلم ، تنوع سبزیها ، آّب پرتقال طبیعی ، لیموترش ، سیب درختی و آناناس به واسطه داشتن ویتامین C فراوان باعث افزایش جذب آهن در بدن میشوند ۲۴- دمنوش یا عرق یا سبزی خشک شده یونجه و یا شبدر زمان مصرف داروهای فوق بهترین زمان برای مصرف این قرص، زمانی است که معده شما خالی باشد. در این زمان بدن بیشتر و بهتر می‌تواند آهن را جذب کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند قرص آهن را قبل از مصرف غذا و یا حداقل ۲ ساعت پس از خوردن غذا  مصرف  کنید.

درمان افت فشار خون در طب سنتی :

علت عمده‌ی افت فشار خون سردی قلب است ضعف و سردی قلب، تپش قلب و تنگی نفس نیز بدنبال دارد از درمان های فوریتی آن

 •  عطر گل محمدی یا گلاب جلوی بینی مالیده شود
 • بیمار گلاب استشمام کند
 •  دمکرده‌ی آویشن، دارچین، زنجفیل
 •  مصرف عسلاب
 • روغن مالی قلب با روغن بابونه
 • خوردن نمک طبیعی
 • جویدن سیاهدانه

ماساژ ناحیه قلب از بالا به سمت پایین به سمت گوارش باید انجام شود و از پا به سمت بالا تا گوارش

 از تقویت کننده‌های قلب مصرف بِه‌تازه، دمنوش‌بِه وحتی‌سویق بِه دمکرده‌ی سیب و فالوده‌ی سیب عسلاب با زعفران اصلاح مزاج

 • کلام پایانی

  علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن می‌تواند بالا رفتن سن و همچنین قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم باشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند این اختلال را در فرد به وجود بیاورند به عنوان مثال مصرف برخی از دارو‌ها و کمبود آهن و کم خونی در فرد نیز می‌تواند از علل سرگیجه و سیاهی رفتن چشم در زمان بلند شدن باشد. با ورزش‌های منظم و نوشیدن مقدار بیشتری از آب و مایعات و مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌توانید از به وجود آمدن این حالت ناخوشایند جلوگیری کنید.