سرگیجه در کودکان
سرگیجه در کودکان

سرگیجه در کودکان

سرگیجه احساس ناگهانی و سرگردانی است که ممکن است احساس کنید محیط در حال چرخش است. و یا اینکه داخل سرتان چرخش و نوسان است. بسته به علت آن می‌تواند چند دقیقه، روز یا هفته طول بکشد و سرگیجه در کودکان نیز می تواند اتفاق بیفتد. مشکلات تعادلی یا احساس سرگیجه در کودکان رایج است. .

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا در مورد سرگیجه در کودکان، برخی از علل آن و راه هایی برای کمک به بهبود کودکان بیشتر بدانید.

سرگیجه چیست؟


اصطلاحات "سرگیجه" و "گیجی" گاهی اوقاتبه جای یکدیگر استفاده می شوند، اما آنها احساسات متفاوتی هستند. گیجی احساس سبکی سر یا منگی است، در حالی که سرگیجه احساس حرکتی است که انگار در چرخ و فلک هستید.

سرگیجه با گیجی متفاوت است، زیرا به جای احساس پژمردگی، به شما این حس را می دهد که در حالی که ساکن می مانید، همه چیز در اطراف شما می چرخد. این می تواند ناشی از مشکلات زمینه ای باشد که خود به خود برطرف می شوند یا ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

کودکان ممکن است به دلایل زیادی سرگیجه را تجربه کنند که بر تعادل و حرکت آنها تأثیر می گذارد. این به تنهایی یک تشخیص نیست، بلکه ناشی از شرایط دیگر است.

 

علائم سرگیجه در کودک چیست؟


علائم سرگیجه و موارد  همراه با آن رخ می دهد عبارتند از:

سرگیجه
سردرد
رنگ پریدگی
ترس در کودکان خردسال (آنها نمی دانند چه اتفاقی برایشان می افتد)
اختلال بینایی
از دست دادن شنوایی یا صدای زنگ در گوش
حالت تهوع
میگرن
دست و پا چلفتی یا از دست دادن تعادل
نیستاگموس یا حرکات سریع چشم

علائم سرگیجه در کودکان

علت سرگیجه در کودکان چیست؟


بر اساس یک بررسی منبع معتبر در سال 2021، اکثر شرایطی که می توانند باعث سرگیجه در بزرگسالان شوند می توانند سبب سرگیجه در کودکان نیز شوند. با این حال، ممکن است آنها متفاوت نشان داده شوند زیرا کودکان کوچکتر ممکن است در بیان علائم خود مشکل داشته باشند.

به همین دلیل، پزشکان ممکن است به ارزیابی های بیشتری نیاز داشته باشند تا به تشخیص صحیحی برسند. علل شایع سرگیجه در کودکان عبارتند از:

عفونت گوش


یکی از شایع ترین علت سرگیجه در کودکان عفونت گوش است. دو نوع شایع عفونت گوش عبارتند از:

نوریت وستیبولار، یک عفونت معمولا ویروسی است، یکی از دو عصب وستیبولار در گوش داخلی شما را درگیر می کند. این اعصاب اطلاعات موقعیتی را به مغز شما منتقل می کنند و التهاب می تواند حس تعادل شما را مختل کند. نوریت دهلیزی می تواند در اثر سایر عفونت ها مانند آنفولانزا، آبله مرغان، سرخک، مونونوکلئوز، سرخجه و زونا ایجاد شود.
لابیرنتیت همچنین عفونتی است که معمولاً ویروسی و گاهی باکتریایی است و بر اعصاب دهلیزی و حلزون شما تأثیر می گذارد. این همان اثر تولید سرگیجه را دارد و بر شنوایی شما نیز تأثیر می گذارد.

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) در کودکان


سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال‌های کربنات کلسیم از یک قسمت گوش به کانال‌های نیم دایره‌ای حرکت می‌کنند، لوله‌های پر از مایع داخل گوش‌ها به تنظیم تعادل کمک می‌کنند. این پیام‌های گیج‌کننده‌ای در مورد موقعیت شما به مغز شما ارسال می‌کند که باعث سرگیجه و سایر علائم می‌شود.

این دوره های خوش خیم یا بی ضرر سرگیجه شایع ترین نوع سرگیجه در کودکان است و ممکن است در سن 2 یا 3 سالگی شروع شود و اغلب در 8 سالگی برطرف می شود.

میگرن


میگرن دهلیزی یا میگرن وستیبولار یکی از دو علت شایع سرگیجه در کودکان است. دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث آن می شود، اما ژنتیک در این امر نقش دارد و ممکن است به دلیل انقباض رگ های خونی در اطراف مغز باشد.

 

علل دیگر


برخی از علل دیگر سرگیجه در کودکان عبارتند از:

آسیب سر یا گردن
اختلالات دهلیزی یا اختلالات تعادلی مربوط به گوش داخلی
داروها
احساساتی مانند استرس و اضطراب
اختلالات روانپزشکی (ممکن است باعث سرگیجه روانی شود)

به صورت کلی شیوع سرگیجه در کودکان نسبت به بزرگسالان خیلی کمتر می باشد.


سرگیجه در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟


متخصص یا ادیولوژیست شما احتمالا یک تاریخچه پزشکی دقیق گرفته و یک معاینه انجام می دهد.

از آنجایی که بسیاری از بیماری‌هایی که باعث سرگیجه در کودکان می‌شوند از سر و گوش‌ها شروع می‌شوند، احتمالاً به دکتری که گوش، بینی و گلو را درمان می‌کند - یک متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) ارجاع خواهید داد. آنها همچنین ممکن است تعادل فرزند شما را آزمایش کنند.

از آنجایی که موارد بسیار زیادی وجود دارد، پزشکان ممکن است کودک شما را برای ارزیابی یا آزمایش بیشتر، مانند تصویربرداری پزشکی، آزمایش شنوایی، یا کار آزمایشگاهی، به سایر متخصصان ارجاع دهند.

برای انجام تست های تخصصی ارزیابی سرگیجه در کودکان می توانید به کلینیک تخصصی سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد مراجعه کنید و تست های VNG  و vHIT  را انجام دهید.

درمان سرگیجه در کودکان چیست؟


درمان بستگی به علت سرگیجه دارد.

اگر علت عفونت گوش باشد، متخصص گوش، حلق و بینی کودک شما ممکن است داروهای بدون نسخه (OTC) مانند آنتی هیستامین ها یا داروهای بیماری حرکت را توصیه کند. آنها همچنین ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کنند. درمان توانبخشی وستیبولار یکی از درمان های اصلی سرگیجه و تعادل است که در مرکز تخصصی سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد انجام می شود.

عوامل خطر سرگیجه در کودکان چیست؟


یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که شایع ترین عوامل خطر سرگیجه در کودکان 12 تا 17 ساله عبارتند از:

درد در گردن و شانه
استرس مزمن
میگرن
اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب


مطالعه دیگری منبع معتبر این عوامل خطر را برای کودکان 3 تا 17 ساله نشان داد:

مشکل شنوایی
اختلالاتی که توانایی کودک را برای خزیدن، راه رفتن یا بازی محدود می کند
سردردهای مکرر یا حملات میگرنی
برخی تاخیرهای رشدی
تشنج در سال گذشته
آنها همچنین عوامل خطر متفاوتی را در دختران و پسران یافتند.

پسران:

اختلال کمبود توجه (ADD)
اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
لکنت زبان


دختران:

کم خونی
مشکلات شنوایی
آلرژی های تنفسی

اگر کودک شما سرگیجه دارد چه زمانی به پزشک مراجعه کنید


حملات سرگیجه درکودکان  غیر معمول نیست و بسیاری از آنها خود به خود برطرف می شوند. اگر فرزند شما:

گیج به نظر می رسد
سرگیجه مزمن یا طولانی مدت دارد
همچنین وزوزگوش، سردرد یا استفراغ دارد


چشم انداز کودک مبتلا به سرگیجه چیست؟


سرگیجه اغلب خود به خود از بین می رود. اگر اینطور نیست، انجام ارزیابی شنوایی و تعادل برای یافتن و درمان علت زمینه‌ای باید باعث تسکین و آرامش کودک شما شود.

سرگیجه در کودکان یک علامت شایع و قابل درمان است که به دلیل شرایط مختلف ایجاد می شود. تفاوت آن با گیجی در این است که احساس می کنید اتاق دور شما می چرخد.

این می تواند حفظ تعادل را برای کودک شما دشوار کند و اغلب با علائم دیگری مانند حالت تهوع و سردرد همراه است.

اگر سرگیجه از بین نمی رود یا به اندازه کافی شدید است و عملکرد فرزندتان را سخت می کند، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. درمان احتمالاً شامل داشتن یک متخصص گوش و حلق و بینی یا ادیولوژیست برای انجام ارزیابی و درمان توانبخشی وستیبولار است.