لابیرنتیت یا التهاب گوش داخلی
لابیرنتیت

لابیرنتیت یا التهاب گوش داخلی

لابیرنتیت به عنوان التهاب ساختارهای غشایی گوش داخلی تعریف می شود. لابیرنتیت چرکی به عنوان یک عفونت تب آور و ملتهب گوش داخلی که سبب علائم شدید می شود، و می تواند کشنده و سبب کم شنوایی دائمی و اختلالات تعادلی شود. لابیرنتیت سروز به عنوان التهاب گوش داخلی بدون حضور عفونت باکتریایی آشکار تعریف می شود. بیماران با نوع سروز می توانند علائم شدیدی داشته باشند، البته نمی تواند خیلی طولانی مدت باشد. لابیرنتیت در هر دو نوع چرکی و سروز می تواند در یک طبقه بندی دیگر نیز جای بگیرد:  meningogenic  و tympanogenic  که این نشان دهنده ی گستردگی التهاب در گوش داخلی یا فضای داخل جمجمه ای است. به علت اینکه علائم شدید و سبب کم شنوایی دائمی می شود آگاهی تشخیص صحیح و مراقبت های بعد از آن الزامی به نظر می رسد.

 

علت(پاتولوژی) التهاب گوش داخلی

عفونت های ویروسی ممکن است سبب التهاب گوش داخلی و عصب آن شود. ویروس ممکن است در کل بدن گسترش یابد، یا فقط بر روی لابیرنت و عصب گوش اثر بگذارد. ویروس های که به عنوان علت لابیرنتیت شناخته شده اند شامل: ویروس هرپس، آنفولانزا، سرخک، اریون، سرخجه، فلج اطفال، هپاتیت و آبله مرغان است.

عفونت های باکتریایی در کودکان یکی از علت های رایج است. در موارد نادر یک عفونت در گوش میانی می تواند به فضای گوش داخلی نفوذ کند و در آن گسترش یابد. این مورد معمولا در موارد اتیت های مزمنی که درمان نشده اند شایع تر است. در موارد نادر باکتری مننژیت و ضربه به سر ممکن است سبب لابیرنتیت شوند. در مواردی نیز علت ناشناخته است.

 

لابیرنتیت

 

چه افرادی در خطر ابتلا به لابیرنتیت هستند؟

داشتن عفونت ویروسی می تواند ریسک مبتلا شدن به لابیرنتیت را افزایش دهد. کودکانی که واکسن نزده اند یا عفونت گوش میانی مزمن درمان نشده دارند نیز در خطر مبتلا شدن هستند.

 

علائم لابیرنتیت جیست؟

علائم لابیرنتیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه 
 • گیجی
 • عدم تعادل
 • تهوع و استفراغ
 • عدم توجه و تمرکز
 • نیستاگموس( نوسان در محیط بینایی فرد)
 • کم شنوایی
 • وزوز گوش

علائم می تواند از خفیف تا شدید باشد. علائم ممکن است به صورت ناگهانی شروع شود. در تعدادی از افراد علائم ممکن است در طی چند هفته برطرف شود، ولی در تعدادی ممکن است بیشتر طول بکشد.

در نوریت وستیبولار علائم مشابه لابیرنتیت است ولی با این تفاوت که کم شنوایی وجود ندارد و فقط عصب تعادل درگیر می شود. التهاب گوش داخلی سبب علائم نورولوژیک مثل سردرد شدید، مشکلات گفتاری، یا از بین رفتن حرکات دست و پا نمی شود.

 

لابیرنتیت چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص التهاب در گوش داخلی ابتدا یک تاریخچه گیری کامل از فرد شامل مشکلات شنوایی و تعادل قبلی و همچنین اختلالات نورولوژیک گرفته می شود. در گام بعدی چندین تست باید انجام شود،تست هایی برای برسی التهاب گوش شامل نوارگوش( ادیومتری، تمپانومتری، اتوسکوپی) تست VNG و VHIT  باید انجام شود قطعا این تست ها بیشترین کمک را در تشخیص می کنند.علاوه بر این تست ها تست های تصویر برداری مانند MRI برای افتراق از مواردی مانند سکته نیز انجام می شود. نوارقلب یا دیگر تست های قلب برای افتراق از مشکلات قلبی نیز ممکن است انجام شود. تمامی تست های گوش برای بررسی لابیرنتیت شامل نوارگوش، تست VNG و VHIT در کلینیک شنوایی سنجی، سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد انجام می شود.

 

درمان التهاب گوش داخلی چگونه انجام می شود؟

درمان به علائم بیمار، شدت، سن، و حال عمومی بیمار بستگی دارد. درمان فوری برای لابیرنتیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای کورتیکواستروئید( به کاهش التهاب عصب کمک می کند)
 • داروهای ضد ویروسی
 • آنتی بیوتیک ها( اگر علائمی از عفونت باکتریایی وجود داشته باشد)
 • داروهایی که به صورت کوتاه مدت برای کاهش علائم سرگیجه و تهوع استغاده می شود(مثل دیمن هیدرات و لورازپام)

بعد از درمان اولیه و کاهش علائم درصورت وجود عدم تعادل توانبخشی وستیبولار برای فرد در نظر گرفته می شود که مرحله ی مهمی از درمان است. انجام تمرینات ورزشی اختصاصی به فرد کمک می کند در مدت چند هفته به تعادل کامل برگردد و عوارضی از بیماری برایش باقی نماند. برای انجام توانبخشی وستیبولار درخرم آباد و لرستان می توانید به کلینیک سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد مراجعه کنید.

 

عوارض لابیرنتیت چیست؟

یکی از عوارض شایع لابیرنتیت کم شنوایی است که ممکن است برای همیشه باقی بماند. بستگی به اینکه افت شنوایی به چه میزان است و شنوایی در گوش مقابل نرمال است یا خیر ممکن است نیاز به تجویز سمعک باشد. یکی دیگر از عوارض عدم تعادل است که اگر به خوبی توانبخشی وستیبولار انجام نشود و جبران به خوبی برای بیمار انجام نشود ممکن است درصدی از عدم تعادل برای فرد باقی بماند. 

 

در پایان یادآور می شود مطلب اختصاصی سایت www.spinclinic.ir می باشد.

برای نوبت گرفتن تست های vng  و vhit و نوارگوش  از کلینیک تخصصی سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد جهت تشخیصل لابیرنتیت یا التهاب گوش داخلی می توانید با شماره های 09168775699 و 06633314089 تماس حاصل فرمایید. همجنین می توانید از طریق سایت های  www.paziresh24.com و www.doctor-yab.ir  نیز نوبت تست های سرگیجه و تعادل  vng  و vhit  را دریافت کنید. و  از طریق شبکه های اجتماعی ایتا، روبیکا و واتساپ میز می توانید سوالات خود را مطرح فرمایید.