مانور اپلی
درمان سرگیجه

درمان سرگیجه چگونه انجام می شود؟

درمان سرگیجه مانند سایر بیماری ها در ابتدا نیازمند یک ارزیابی و تشخیص صحیح می باشد، در مقالات قبلی به طور کامل در مورد علت های سرگیجه و چه بیماری هایی سبب سرگیجه می شوند به طور کامل توضیح دادیم. پس تا زمانی که به یک تشخیص صحیح و کامل نرسیم مسیر سختی را در پیش روی داریم. با توجه به اینکه مشکلات گوش داخلی، مشکلات مغزی، مشکلات قلبی و متابولیک و ... می تواند سبب سرگیجه و عدم تعادل شوند، یک بررسی کامل برای اینکه درمان سرگیجه را به خوبی انجام دهیم لازم است. پس در ابتدا توصیه می کنیم جهت تشخیص صحیح علت سرگیجه مسیر تشخیص را به درستی بروید و به متخصص های مربوطه مراجعه کنید. نحوه درمان سرگیجه می تواند به علت آن بستگی داشته باشد. ممکن است شامل مانورهایی برای سرگیجه یا درمان عفونت گوش یا وضعیت سلامتی دیگری باشد.

در مورد سرگیجه


سرگیجه احساس چرخش محیط عدم تعادل یا سبکی سر است. ممکن است احساس کنید در شرف غش هستید یا اطرافتان در حال حرکت یا چرخش در اطراف شما است.

هر دو احساس گاهی همراه با حالت تهوع یا استفراغ رخ می دهند. سرگیجه به تنهایی یک بیماری پزشکی نیست. این نشانه یک علت زمینه ای است.

برخی از علل احتمالی سرگیجه عبارتند از:

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV)
هیپوگلیسمی
افت فشار خون
مصرف داروهای خاص
مشکلات گوش داخلی
مشکلات گردش خون
شرایط خاصی مانند کم خونی، میگرن یا اضطراب
سکته
دریازدگی
جراحت سر
برخی از بیماری ها مانند سرماخوردگی
درمان سرگیجه معمولاً شامل درمان یکی از این شرایط زمینه ای است.

 

داروهایی برای درمان سرگیجه


داروهای درمان سرگیجه اغلب بر درمان بیماری زمینه ای تمرکز دارند.

برای مثال، اگر سرگیجه یا سرگیجه همراه با میگرن دارید، داروهای پیشگیری کننده میگرن تجویز می شود. برای کاهش شدت حملات اضطرابی که باعث سرگیجه می شوند، می توان داروهای ضد اضطراب نیز تجویز کرد.

سایر داروهایی که ممکن است برای سرگیجه استفاده شوند عبارتند از:

قرص های  دیورتیک ممکن است به عنوان درمان بیماری هایی مانند بیماری منیر که باعث تجمع مایع در گوش داخلی می شود استفاده شود.
آنتی هیستامین ها و آنتی کولینرژیک ها دو مورد از تنها داروهای تجویزی هستند که به جای بیماری زمینه ای، به طور کامل بر درمان سرگیجه تمرکز دارند.
آنتی هیستامین های بدون نسخه نیز گزینه دیگری هستند، اگرچه تغییرات غیر خواب آلود در درمان سرگیجه کمتر موثر هستند.

 

تمرینات و شیوه های زندگی


هنگامی که احساس سرگیجه می کنید، دراز کشیدن در اسرع وقت می تواند کمک کننده باشد. اگر سرگیجه شدید دارید، در حالت دراز کشیدن چشمان خود را ببندید. اگر بیش از حد گرم شده اید، یک نوشیدنی خنک بنوشید و به یک منطقه سایه دار و دارای تهویه مطبوع بروید.

توانبخشی وستیبولار برای درمان سرگیجه

توانبخشی وستیبولار شامل یک برنامه ورزشی منظم برای درمان اکثر موارد سرگیجه و عدم تعادل است. شاید برایتان جالب باشد ولی درست متوجه شدید درمان خیلی از موارد سرگیجه و تعادل با تمرینات توانبخشی و مانورهای درمانی است. البته باید این را در نظر بگیرید که هر برنامه ورزشی کمک کننده نیست و باید برنامه ورزشی متناسب با نوع بیماری و تشخیصی که برای شما داده شده است همراه باشد.

در بیماری هایی مانند نوریت وستیبولار و لابیرنتیت و ضعف های وستیبولار و همچنین میگرن وستیبولار و گیجی منگی های ناشی از استرس و اضطراب تمرینات توانبخشی به مدت چند هفته در نظر گر فته می شود. در مقاله مربوط به توانبخشی وستیبولار توضیحات بیشتر را بخوانید.

مانور Epley


مانور Epley که می توانید آن را در خانه انجام دهید، تمرینی است که می تواند به درمان سرگیجه، به ویژه ناشی از BPPV کمک کند. این برای جدا کردن کریستال ها از کانال های گوش و کاهش سرگیجه طراحی شده است. این مانور برای درمان جابه جایی مایع گوش طراحی شده است. این مانور همان جا انداختن مایع گوش است. مانور اپلی در کنار مانور رول جهت درمان یا جا انداختن کریستال های موجود در کانال خلفی و افقی به کار می روند.

توصیه می شود این مانورها حتما تو ادیولوژیست به خصوص بعد از اینکه تشخیص صحیح داده شود و اینکه کدام گوش و کدام مجرای نیم دایره درگیر شده است، انجام شود. مانورهای درمانی سرگیجه مانند مانور اپلی و رول در کلینیک سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد توسط ادیولوژیست حمید فلاحت پور انجام می شود. و در صورت لزوم ورژن خانگی آنها نیز به بیمار آموزش داده می شود.

درمان تکان خوردن مایع گوش

خودآگاهی


اگر مستعد سرگیجه هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. این اطلاعات می تواند زمانی که تحت درمان هستید کمک کند.

اگر بیشتر آگاه هستید که ممکن است زمین بخورید یا تعادل خود را از دست بدهید، ممکن است آمادگی بیشتری برای جلوگیری از آسیب دیدگی داشته باشید. اگر بتوانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث سرگیجه شما می شود، می توانید از محرک ها اجتناب کنید.

 

جلوگیری از سرگیجه


داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به درمان و پیشگیری از سرگیجه کمک کند.

سعی کنید میزان استرس را در زندگی خود کاهش دهید. نوشیدن مقدار زیادی آب. به اندازه کافی خوابیدن.

همچنین باید از نمک، الکل، کافئین و تنباکو خودداری کنید. طبق گفته کلینیک اسپین، مصرف مکرر این مواد می تواند علائم شما را افزایش دهد.

در موارد bppv  یا تکان خوردن مایع گوش توصیه شده که ویتامین D3  و کلسیم به مقدار کافی مصرف شود. و در مقابل مصرف نوشابه، فست فود و غذاهای سرخ کردنی و مواردی که سبب پوکی استخوان می شوند، کاهش پیدا کند. در کل یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگس سالم در کنار ورزش منظم احتمال ابتلا شدن به سرگیجه، گیجی و عدم تعادل را کاهش می دهد.

علل سرگیجه


دلایل مختلفی برای سرگیجه وجود دارد. برخی از آنها کمتر از دیگران جدی هستند.

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) یکی از شایع ترین علل سرگیجه است. این به دلیل تغییرات خاصی در موقعیت سر شما ایجاد می شود. می تواند باعث دوره های کوتاه سرگیجه خفیف تا شدید شود که معمولاً با حرکات سر شروع می شود.

BPPV اغلب دلیلش ناشناخته است، به این معنی که هیچ علتی مشخص نیست. با این حال، ممکن است در اثر ضربه به سر ایجاد شود. طبق گفته کلینیک اسپین، بین BPPV و میگرن ارتباط وجود دارد.

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین یکی از شایع ترین علل سرگیجه است. افت فشار خون یا فشار خون پایین نیز می تواند باعث خستگی و سرگیجه شود.

برخی از داروها نیز می توانند باعث سرگیجه شوند.

به عنوان مثال، داروهای فشار خون ممکن است فشار خون شما را بیش از حد کاهش داده و منجر به سرگیجه شود. آرام بخش ها و آرام بخش ها به عنوان یک عارضه جانبی رایج، سرگیجه دارند. داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی نیز می توانند باعث سرگیجه شوند.

اگر فکر می کنید سرگیجه ناشی از داروهایی است که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

سایر علل شایع سرگیجه می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکلات گوش داخلی، مانند عفونت یا تجمع مایع، که می تواند بر تعادل تأثیر بگذارد
مشکلات گردش خون، از جمله گردش خون ضعیف که از رسیدن جریان خون کافی به مغز یا گوش داخلی جلوگیری می کند.
کم آبی بدن
گرمازدگی یا گرم شدن بیش از حد
صدمات سر یا گردن
سکته
مواقعی وجود دارد که سرگیجه یک اورژانس پزشکی است. اگر دچار سرگیجه همراه با تاری یا دوبینی، ضعف یا بی حسی در بدن، تکلم نامفهوم یا سردرد شدید، بلافاصله با 115 تماس بگیرید.

شرایط مرتبط با سرگیجه


برخی از شرایط با سرگیجه همراه است. این شامل:

کم خونی یا سطح پایین آهن
اختلالات اضطرابی، که می تواند باعث سرگیجه در هنگام حملات شود
اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا پارکینسون که باعث از دست دادن تعادل می شود
میگرن مزمن

ویتامین دی
اگر مشکوک هستید که سرگیجه شما به چیزی مرتبط است که در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، ممکن است حق با شما باشد. یک مطالعه منبع معتبر نشان می دهد که کمبود ویتامین D می تواندسبب BPPV شود. یک لیوان شیر غنی شده یا آب پرتقال، کنسرو ماهی تن و حتی زرده تخم مرغ همگی سطح ویتامین D شما را افزایش می دهند. از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D شما را بررسی کند تا بدانید که آیا به مقدار بیشتری در رژیم غذایی خود نیاز دارید یا به مکمل نیاز دارید.

برای ارزیابی و درمان سرگیجه در خرم آباد و یا سایر شهرستان های استان لرستان می توانید به کلینیک سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد مراجعه کنید.