سمعک پشت گوشی
خرید سمعک در خرم آباد

خرید سمعک در خرم آباد

حس شنوایی یکی از حواس پنجگانه انسان است . حس شنوایی نیز مانند سایر حواس انسان در کنار کار بسیار مهمی که انجام می دهد در معرض خطرات و بیماری هایی است و نیازمند مراقبت و چکاپ هایی است. محروم بودن از حس شنوایی فقط به مفهوم نشنیدن صدا نیست ، بلکه ماحصل این محرومیت ، موجب عدم دستیابی به بسیاری از تجربیات مفید و امید بخش زندگی فردی و اجتماعی شده تا جایی که ممکن است فرد را از مسیر موفقیت دور نماید .کم شنوایی علاوه بر از دست رفتن لذت شنیدن اصوات محیطی بر روی یادگیری گفتار و زبان تاثیر می گذارد، بدین صورت در کسی با کم شنوایی شدید تا عمیق که از هیچ وسیله کم شنوایی استفاده نکند قطعا قادر به صحبت کردن نخواهد بود. در کم شنوایی های ملایم تا شدید نیز اگر فرد درمانی انجام ندهد( استفاده از سمعک جهت درمان کم شنوایی) به تبع سبب درجاتی از آسیب به یادگیری گفتار و زبان خواهد شد. /خرید سمعک در خرم آباد توسط ادیولوژیست در کلینیک شنوایی سنجی اسپین/

تا این جا متوجه شدیم که نقش سیستم شنوایی چقدر می تواند مهم باشد، لذا ضروری است از همان بدو تولد به فکر سلامت آن باشیم. خوشبختانه در کشورمان غربالگری شنوایی نوزادان اجباری بوده و در همه نوزادان بعد از تولد تست های شنوایی OAE و AABR گرفته می شود،  که در گام اول افرادی که مشکوک به کم شنوایی باشند جهت تست تشخیصی شنوایی ABR  ارجاع داده می شوند. در خرم آباد تست ABR  تشخیصی توسط حمید فلاحت پور در کلینیک شنوایی سنجی بهزیستی خرم آباد انجام می شود.

علاوه بر مشکلات ژنتیکی در بدو تولد که سبب کم شنوایی می شود در سنین بالاتر نیز علت های مختلفی می تواند سبب کم شنوایی شود. این عوامل شامل پیر گوشی، کم شنوایی ناشی از نویز، ضربه به گوش، تومور بر روی عصب گوش، بیماری منیر، لابیرنتیت، عفونت های گوش، بیماری های خود ایمنی، دیابت، مشکلات کلیوی، مشکلات عروقی و ..... پس در همه سنین کم شنوایی و به تبع آن نیاز به استفاده از سمعک وجود دارد. در زیر برای هم استانی های لرستانی نکاتی در مورد خرید سمعک در خرم آباد آورده خواهد شد.

در صورتی که فرد کم شنوایی داشته باشد و نیازمند استفاده از سمعک داشته باشد، جهت خرید سمعک در خرم آباد می توانید به کلینیک شنوایی سنجی اسپین مراجعه کنید. تمامی مراحل مشاوره سمعک، خرید سمعک، تجویز و تنظیم، قالب گیری و سایر مراحل توسط ادیولوژیست در کلینیک شنوایی سنجی اسپین انجام می شود.

خرید سمعک در خرم آباد

خرید سمعک در خرم آباد یکی از مسائل مهم افراد کم شنوا می باشد. این دستگاه های کمک شنوایی در انواع مختلف، با کارایی های متعدد و با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا ساخته می شوند. از این رو هر کدام از آنها مناسب برای افراد کم شنوا، متناسب با نوع کم شنوایی آنها می باشد، لذا برای خرید آنها نیاز است تا جوانب مختلفی را مد نظر گرفت و ضروری است تا قبل از خرید، مشاوره ای برای انتخاب بهترین نوع سمعک متناسب با نوع و میزان کم شنوایی فرد صورت گیرد.

به منظور انتخاب تکنولوژی به کاررفته در سمعک، باید آگاهی از سن متقاضی سمعک، سبک زندگی،  وضعیت و نوع افت شنوایی او، مورد توجه قرار گیرد. شوایی شناس با در نظر گرفتن ادیوگرام، درصد تشخیص گفتار، میزان افت شنوایی، وضعیت سلامت پرده گوش، استخوانچه ها،اعصاب شنوایی، حلزون گوش و… تنها فردی است که می تواند در انتخاب سمعک به مراجعه کننده کمک نماید.

سمعک های امروزی پیشرفت زیادی کرده اند و دارای مدارات مختلفی هستند که سبب تشخیص ودرک بهتر صدا در مدارات نویزی می باشند. پس نسبت به سمعک های آنالوگ قدیمی سمعک های نسل دیجیتال و هوشمند پردازش های بیشتر روی صدا انجام می دهند و صدای شفاف و واضح تری تولید می کنند. در ضمن در سمعک های دیجیتال و هوشمند حداکثر خروجی صدا توسط مدارات تراکمی کنترل بیشتری شده از این رو امکان آسیب به شنوایی به حداقل می رسد. پس اگر قصد خرید سمعک در خرم آباد را دارید توصیه ما این است که از سمعک های نسل دیجیتال و هوشمند استفاده کنید. یکی دیگر از امکانات جذاب و پیشرفته سمعک های امروزی قابلیت وایرلس و بلوتوث است که طرفداران زیادی بخصوص در نسل جوان دارد و امکان مکالمه با تلفن و اتصال با موبایل را خیلی راحت کرده است.

 

 

خرید سمعک دولتی در کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد

با توجه به دستورالعمل اداره تجهیزات پزشکی کشور در خصوص تخصیص ارز دولتی برای واردات سمعک به کشور، سمعک در حال حاضر با ارز دولتی 4200 تومن وارد کشور می شود. با توجه به اختلاف فاحش قیمت ارز دولتی با ارز آزاد هزینه سمعک دولتی خیلی پاینتر بوده و به صورت سهمیه ای هر 5 سال یک بار برای هر بیمار امکان پذیر می باشد. در حال حاضر خرید سمعک در کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد به صورت دولتی بوده و با همراه داشتن کارت ملی ، آدرس و کدپستی می توانید جهت خرید سمعک با قیمت دولتی اقدام کنید.

کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد طرف قرارداد با کمیته امداد خمینی استان لرستان

طبق قراردادی که جدیدا توسط کمیته امداد خمینی لرستان با کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد عقد شده است، کمیتا امداد موظف شده است جهت خرید سمعک مددجویانش مبلغ 5 میلیون تومان پرداخت کند. بدین صورت که این مبلغ مستقیما به کلینیک پرداخت شده و مددجو مبلغی پرداخت نمی کند. و نیازی به ارائه فاکتور یا مدارک نیست. برای این کار نیازمند است مددجو از طرف کمیته امداد خمینی استان لرستان یک معرفی نامه پرداخت هزینه سمعک به کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد ارائه کند تا کمک هزینه پرداخت سمعک به وی پرداخت شود. تنها مرکز قرارداد با کمیته استان لرستان کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد می باشد، و جامعه هدف نیز کل مددجویان استان لرستان تحت پوشش کمیته امداد می باشند.

مهمترین نکته در خرید سمعک در خرم آباد

در نظر داشته باشید گرانترین سمعک ها لزوما بهترین گزینه برای کم شنوایی شما نیستند. عوامل مختلفی در انتخاب نوع و مدل سمعک شما دخیل هستند، از جمله نوع و میزان کم شنوایی، سن، سابقه استفاده از سمعک، درک گفتار فرد، روحیات و میزان ارتباطات فرد، سطح انتظارات فرد از سمعک، برند و سطح تکنولولوژی سمعک و .... پس توصیه می شود با توجه به در نظر گرفتن عواملی که ذکر شد به راهنمایی و مشاوره ادیولوژیست در انتخاب سمعک گوش دهیم.

خرید سمعک در خرم آباد

راهنمای خرید سمعک برای کودکان

از عوارض ناشی از کم شنوایی در کودکان، تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان ، اختلالات تولیدی گفتار ، اختلال در روان بودن گفتار ، اختلال در صرف و نحو زبان ، اختلال در ارتباط گیری، اختلال عاطفی – رفتاری ، اختلال در تفکر ، تاخیر در رشد اجتماعی – فرهنگی ، اختلال در یادگیری و افت تحصیلی ، اختلال خواندن و نوشتن ، اختلال در حافظه شنیداری ، بروز ناتوانیهای درکی – شنیداری ، کاهش ذخیره لغات و …را میتوان نام برد.

در نتیجه اگر قصد خرید سمعک در خرم آباد برای کودکتان دارید به موقع برای وی اقدام کنید و سعی کنید بهترین مدل ممکن ترجیحا از نوع پشت گوشی معمولی را انتخاب کنید. با توجه به سن و سطح یادگیری گفتار وزبان وی ممکن است کلاس های گفتار درمانی و تربیت شنیداری توصیه شود. که در مقالات بعدی در مورد اهمیت آنها توضیح خواهیم داد.

 

راهنمای خرید سمعک در خرم آباد از لحاظ شکل ظاهری

سمعک ها از لحاظ ظاهری انواع و مدل های مختلفی دارند که هر فردی متناسب با میزان کم شنوایی و البته شرایط فیزیکی گوش و سبک زندگی خود باید از میان سمعک ها، از نظر ظاهری گزینه ی مناسبی را با راهنمایی ادیولوژیست انتخاب نماید.

 

سمعک پشت گوشی

در سمعک های پشت گوشی یا BTE همان طور که از اسم آن پیداست سمعک در پشت گوش قرار می گیرد، و صدا از طریق یک تیوب به قالب یا پروب پلاستیکی که در کانال گوش قرار می گیر، منتقل می شود. در نوع سمعک پشت گوشی ric صدا از طریق یک سیم نازک از سمعک به رسیور در داخل کانال گوش منتقل می شود.

 

سمعک داخل گوشی

در مدل سمعک های داخل گوشی تمامی اجزا سمعک در داخل کانال گوش قرار می گیرد. در اکثریت سمعک های داخل گوشی نیازمند قالب گیری توسط ادیولوژیست است. در مواردی نیز سمعک های داخل گوشی آماده تجویز فوری وجود دارد که بصورت پیش ساخته هستند و سایز آنها با پروب های پلاستیکی تغیر و متناسب با گوش فرد انتخاب می شوند، ولی بیشترین نوع تجویز سمعک های سفارشی هستند یعنی با قالگیری و ارسال به شرکت سازنده پوسته سمعک اندازه گوش بیمار ساخته شده و قطعات سمعک داخل آن جای می گیرند.

سمعک های داخل گوشی سفارشی در انواع iic یا نامرئی، cic و ITC  موجود هستند.

 

نکات مهم در خرید سمعک

  • قبل از مراجعه به ادیولوژیست جهت دریافت سمعک، به پزشگ گوش، حلق و بینی (ENT) مراجعه نمایید.
  • بهترین فردی که می‌تواند در تهیه و خرید سمعک مشاوره دهد، شنوایی‌شناس (ادیولوژیست) می‌باشد. شنوایی‌شناس فردی است که درزمینه شناسایی، تشخیص، توانبخشی و پایش بیماری‌های دستگاه شنوایی و دهلیزی گوش تخصص دارد. ارزیابی، تجویز و تنظیم سمعک، بر عهده شنوایی‌شناس می‌باشد.
  • انتخاب مناسب ترین سمعک به عوامل متعددی همانند نوع و میزان کم شنوایی، سن، مهارت های دستی و بینایی، میزان امتیاز درک گفتار، تکنولوژی سمعک، سبک زندگی، نیازهای فردی و میزان بودجه افراد بستگی دارد.

تجویز و تنظیم تمامی مدل های سمعک پشت گوشی و داخل گوشی در تمامی برندهای روز دنیا مثا اتیکن، سیگنیا یا زیمنس، سونیک، برنافون، فوناک، یونیترون، هانساتون، اینترتون، ویدکس، ریساند، آدیفون، ایرنت، ریونت و ... در کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد انجام می شود.

مددجویان عزیز برای خرید سمعک در سایر شهرستان های استان لرستان، شهرستان بروجرد، دورود، ازنا، الیگودرز، الشتر، نورآباد، کوهدشت، پلدختر، دوره چگنی و رومشکان نیز می توانند به کلینیک شنوایی سنجی اسپین خرم آباد مراجعه کرد و سمعک با قیمت دولتی خریداری کنند.

در ضمن یادآور می شود امکان ارائه فاکتور خرید سمعک برای تمامی بیمه های پایه و تکمیلی وجود دارد.

مطلب اختصاصی سایت www.spinclinic.ir می باشد.