تست vng

تست vng

تست vng ارزیابی تخصصی برای سیستم تعادل انسان می باشد، تست vng  یا ویدئو نیستاگموگرافی با ثبت حرکات چشمی ناشی از تحریک سیتستم وستیبولار گوش یک ارزیابی از سیستم تعادل است و اطلاعات فراوانی را در اختیار ما قرار می دهد. همان‌طور که می‌دانید، سرگیجه (dizziness) در انسان می‌تواند ناشی از علل مختلف باشد. اختلالات سیستم عصبی مانند پارکینسون و مشکلات غدد درون ریز در کنار انواع مشکلات قلبی از عوامل تأثیرگذار در ایجاد حس سرگیجه هستند؛ اما عامل اصلی بسیاری از سرگیجه‌ها، مشکلات به وجود آمده در گوش داخلی انسان هستند.

تست VNG ویدئو نیستاگموگرافی یا همان تست سرگیجه چیست؟ 

زمانی که احساس سرگیجه به ما دست می‌دهد، چشم‌های انسان برای حفظ افق دید، ثبات بینایی و مقابله با دوبینی، حرکات و واکنش‌های سریعی را به صورت ناخودآگاه از خود نشان می‌دهند. ثبت حرکات غیرارادی چشم توسط تست vng در زمان سرگیجه و بررسی آن، می‌تواند به ما در تشخیص منشأ سرگیجه کمک کرده و مشکلات گوش داخلی را تشخیص دهد

برای ثبت و بررسی حرکات چشم در زمان سرگیجه، از یک عینک مجهز به دوربین برای ثبت حرکات استفاده می‌کنند و از این طریق، سیستم دهلیزی گوش داخلی را که وظیفه ایجاد تعادل در بدن را برعهده دارند مورد بررسی قرار می‌دعند. به این تست در سرگیجه VNG یا همان ویدئو نیستاگموگرافی گفته می‌شود. تست VNG در سرگیجه در واقع همان تست تعادل بوده و آزمایشی است که حرکات چشم شما را ارزیابی می‌کند. 
این تست به دنبال نوع خاصی از حرکت چشم به نام نیستاگموس است. نیستاگموس زمانی اتفاق می‌افتد که چشمان شما به طور غیرقابل کنترلی، به سمت بالا و پایین یا پهلوی چپ و راست حرکت می‌کنند. 

تست VNG  در مرکز شنوایی سنجی، سرگیجه و تعادل اسپین خرم آباد

چه زمانی به تست VNG در سرگیجه نیاز است؟

در صورت داشتن علائمی‌که به اختلال در گوش میانی اشاره می‌کنند، به تست VNG در سرگیجه نیاز خواهیم داشت. اگر علائم زیر را دارید، شما یک کاندیدای مناسب برای انجام آزمایش VNG در سرگیجه هستید: 
سرگیجه های که با حرکت سر نسبت به جاذبه ایجاد شده، سرگیجه های چرخشی با حرکت بدن، حالت تهوع و استفراغ، مشکلات تعادل سرگیجه‌های متوالی و مدت‌دار احساس فشار یا پری در گوش سبکی سر وزوز و سوت کشیدن گوش

تست VNG چه چیزی را تشخیص می‌دهد؟

مراکز درمانی که تست VNG در سرگیجه را انجام می‌دهند، از این روش برای تشخیص اختلالات دهلیزی زیر استفاده می‌کنند: نوروم آکوستیک سرگیجه موضعی حمله‌ای خوش خیم (BPPV)، لابیرنتیت وستیبولار، میگرن وستیبولار، منیر، نوریتس وستیبولار


 چه کسی VNG را اجرا می‌کند؟


 ادیولوژیست یا شنوایی شناس تنها کسی است که صلاحیت انجام این تست را دارد. تست سرگیجه چگونه انجام میشود؟ 


در آزمایش VNG در سرگیجه، شما در یک اتاق تاریک قرار گرفته و یک عینک مخصوص را روی سر و در مقابل چشمان خود قرار می‌دهید. این عینک همان عینک مخصوص سرگیجه تست VNG است که به یک دوربین مجهز شده است تا حرکات چشم شما را ثبت و ضبط کند. پس از قرار دادن عینک در موضع صحیح خود، پزشک از شما می‌خواهد چراغ‌هایی را که روی صفحه تلویزیون حرکت می‌کنند تماشا و دنبال کنید یا سر و بدن خود را در موقعیت‌های خاصی حرکت دهید. پزشک همچنین ممکن است فوران‌های کوچکی از آب گرم و سرد یا هوا را به سمت داخل گوش شما ارسال کند. این فوران‌های هوا یا آب باید باعث ایجاد نیستاگموس می‌شود. عینکی که بر سر دارید، نحوه حرکت چشمان شما را در پاسخ به این اعمال، ثبت می‌کند. آزمایش VNG معمولاً حدود 20تا 30دقیقه طول می‌کشد. چگونه برای آزمون VNG آماده شوم؟ 


دستورالعمل‌های خاصی را جهت آماده شدن برای تست VNG به شما پیشنهاد می‌کنند. برای دستیابی به بهترین نتایج آزمایش، موارد زیر را رعایت کنید: 
از آرایش مخصوصا غلیظ در ناحیه چشم خوداری کرده بهتر است قبل از تست صورت خود را بشورید. اگر لنز آرایشی در چشم خود دارید بهتر است قبل از تست آن را خارج کرده بهتر است از مصرف داروهای آرام بخش و خواب آور و ضد سرگیجه قبل از تست استفاده نشود، البته مصرف این داروها به منزله اشتباه شدن نتایج تست نیست ودر صورت تداخل به شما اطلاع داده خواهد شد. سوالت متداول: 


1. نتایج آزمایش VNG به چه معنی است؟ 


در نتیجه تست مشخص می‌شود که آیا گوش داخلی یا بخشی از مغز اختلال دارد یا خیر. پزشک شما ممکن است بسته به نتایج تست، آزمایش‌های بعدی را انجام دهد یا درمان را شروع کند.


 ۲. آیا تست VNG عوارضی دارد؟ 


خیر، تست VNG بی‌خطر است و درد و عوارضی ندارد. 


۳. تست VNG چه کاربردی دارد؟


 این تست برای تشخیص اختلال در گوش داخلی یا بخشی از مغز که تعادل را کنترل می‌کند، انجام می‌شود.